Każde państwo ma symbole, do których ma ogromny szacunek. Trzeba powiedzieć, że są one odpowiedzialne za budowanie świadomości narodowej i wzmacniają patriotyzm. W przypadku Polski jest to flaga biało-czerwona, za którą ginęli nasi przodkowie. Nie tylko więc hymn, wiara, tradycja, ale również i flaga w postaci materialnej jest elementem budowania postawy patriotycznej. Postanowiliśmy przekonać się na własnej skórze, dlaczego ma ona aż tak ogromne znaczenie. Aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.

Flaga narodowa buduje wspólnotę

Symbole narodowe zawsze są pewnym elementem, wokół którego budujemy pewien etos patriotyzmu i wspólnoty. Wystarczy zobaczyć jak ludzie reagują gdy usłyszą hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Przeważnie wzbudza ich do refleksji na temat narodu, historii kraju, ale przede wszystkim powoduje ogromną dumę. Warto zwrócić uwagę na sportowców, którzy startując w zawodach międzynarodowych widząc biało-czerwoną flagę i słuchając hymnu, czują się podwójnie zaszczyceni. Z sukcesów naszych sportowców cieszymy się przecież wszyscy, więc widząc naszą flagę przedstawianą w kontekście triumfów rodaków, czujemy się szczęśliwi.

Trzeba powiedzieć, że flaga Polski jest też pewnym przedmiotem, który buduje świadomość narodową. To przecież flaga, za którą walczyło wielu naszych rodaków i też tracili swoje życie. Nie można więc do niej podchodzić jak do zwykłego przedmiotu. W kolorach białym i czerwonym jest więc zamknięta historia przodków przelewających krew za ojczyznę. Chociaż polska historia bywa nierzadko trudna, bo jest ona oparta na cierpieniu, to jednak spoglądanie na naszą flagę powoduje ogromne uczucia zachwytu i szczęścia. Trzeba powiedzieć, że jest to też narzędzie reprezentowania narodu poza granicami kraju. Widząc ten symbol poza granicami kraju, od razu wiadomo kim jesteśmy. Nie można zapomnieć o tym, że będąc na imigracji posiadanie takiej flagi powinno być obowiązkiem i dzięki temu nie będziemy zapominać skąd pochodzimy i gdzie są nasze korzenie.

Polska flaga to element narodowych manifestacji

My, jako Polacy, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że podczas najważniejszych wydarzeń związanych z historią naszego kraju, umieszczamy flagę obok okna, na balkonie czy też idziemy dumnie na uroczystości. Nie może zabraknąć na nich morza biało-czerwonych flag, które zawsze towarzyszą takim okazjom. Warto zwrócić uwagę na 3 maja, czyli święto konstytucji, 11 listopada, czyli rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj czy też 1 sierpnia, czyli wybuch Powstania Warszawskiego. Trudno sobie wyobrazić udział bez biało-czerwonych flag.

Flaga narodowa dla naszego kraju jest więc znakiem świętości, która tym samym pokazuje swoją miłość do ojczyzny. Każda osoba mieniąca się patriotą, powinna w swoim domu mieć taką flagę oraz zadbać o to, by nie zapominać o zabraniu jej ze sobą na oficjalne uroczystości oraz na powieszenie w widocznym miejscu. Niech ta flaga będzie pokazaniem, że jesteśmy silni jako naród i mamy do niej ogromny szacunek.

Podobne artykuły znajdziesz na https://okolicznosciowe.com.pl/blog/