Yerba mate inaczej nazywana herbatą paragwajską, misyjną czy jezuicką to napar, który pochodzi z Ameryki Południowej. Przyrządzany jest z liści ostrokrzewu paragwajskiego. W Brazylii, Argentynie oraz Paragwaju cieszy się ogromną popularnością i można nazwać go napojem narodowym, pitym codziennie przez większą część mieszkańców. 

Jak powstaje Yerba mate?

Rośliny, z których przygotowuje się napar rosną na plantacjach albo w lasach. Zbiory trwają od maja do października. Po zebraniu liści poddawane są one suszeniu oraz rozdrabnianiu. Następnie tak przygotowany surowiec leżakuje od 8 miesięcy do 2-3 lat w klimatyzowanym pomieszczeniu. Przed paczkowaniem susz poddaje się jeszcze raz mieleniu. 

Jakie właściwości ma Yerba mate?

Napar ten jest świetnym źródłem wielu cennych substancji dla organizmu człowieka. Teobrominy i teofiliny wykazują działanie pobudzające, tak jak obecność naturalnej kofeiny. Yerba mate pobudza pracę serca, przyspiesza przemianę materii i stymuluje centralny układ nerwowy. Ponadto wpływa na lepszą pracę nerek, obniża napięcie naczyń krwionośnych. Właściwości Yerba mate redukują zmęczenie i znacznie poprawiają samopoczucie. Jej pozytywne rezultaty można szczególnie zauważyć w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego oraz intelektualnego.

Rodzaje Yerba mate

Na świecie występuje szeroka różnorodność gatunkowa Yerba mate. Klasyczny podział obejmuje:

  • Elaborada – to tradycyjny rodzaj suszu z patyczkami oraz pyłkiem. Poddawana jest suszeniu gorącym dymem. Potem przez kilka miesięcy leżakuje w chłodniach. Spotykana zwykle w Paragwaju i Argentynie,
  • Despalada – Yerba mate pozbawiona patyczków. Proces tworzenia jej jest niemalże identyczny jak w przypadku wyżej wymienionego rodzaju, jednak na pewnym etapie usuwa się patyczki,
  • Suave – tradycyjny rodzaj o łagodnym smaku i wysokiej zawartości kofeiny, 
  • Sin humo – poddawany suszeniu za pomocą powietrza, ma żywą barwę i łagodny smak bez wyczuwalnej gorączki,
  • Con hierbas – Yerba mate z dodatkami ziołowymi w formie olejku, suszu lub aromatu.

Odwiedzając specjalistyczny yerba mate sklep online, zyskasz dostęp do najlepszej oferty na rynku.