Czynnik ekologiczny pełni coraz większą rolę przy wyborze produktów przez klienta. Nie ominęło to również okien, gdzie duże znaczenie ma ich produkcja oraz materiał. Ekologiczne rozwiązania są również ważne z perspektywy producentów, którzy wdrażają w życie zasadę odpowiedzialnego biznesu. Które rodzaje okien najmniej wpływają na środowisko naturalne? 

Czym charakteryzują się okna ekologiczne? 

Ekologia z perspektywy okien może odnosić się do różnych czynników. Dużą rolę pełni materiał, który powinien być produkowany w zrównoważony sposób i umożliwiać jego recykling albo utylizację. Okna powinny zapewniać wysoki współczynnik termoizolacji, dzięki czemu uniknie się strat ciepła. Ma to bezpośredni wpływ na produkcję energii, gdzie zużywa się mniej węgla, gazu albo prądu. Okna powinny być też odpowiednio wytrzymałe, żeby jak najrzadziej dochodziło do ich wymiany. 

Ekologia produkcji okien drewnianych 

Drewno jest z pewnością lepiej rozkładalne i łatwiejsze w utylizacji niż tworzywa sztuczne i metale. Naturalny i odnawialny materiał jest przez wielu określany jako najbardziej przyjazny środowisku. Trzeba jednak jeszcze uwzględnić jego impregnację oraz malowanie. Farby i impregnaty zawierają lotne związki organiczne, które mają bezpośredni wpływ na dziurę ozonową. Jeśli ktoś planuje zakup ekologicznych okien drewnianych powinien się skupić na ich naturalnej formie, bez dodatkowej obróbki. Należy również pamiętać o ścinaniu coraz to większej liczby drzew. 

Ekologia produkcji okien aluminiowych i PVC

Tworzywa sztuczne mają swoje minusy, ale to materiały poddawane coraz skuteczniejszemu recyklingowi. Wbrew szkodliwym mitom okna PVC nie zawierają substancji szkodliwych i nie są w żadnym stopniu groźne dla domowników. Są trudniejsze w utylizacji od drewna, ale trzeba pamiętać o ich recyklingu. Materiału można użyć nawet kilkukrotnie, co zapobiega zwiększaniu się ilości śmieci w środowisku i na wysypiskach. Rzadsza wymiana okien PVC oraz aluminiowych wpływa na obniżenie kosztów energetycznych produkcji. W firmach wdrażane są coraz nowsze to rozwiązania technologiczne, które ograniczają powstawanie gazów cieplarnianych. 

Które okna są najbardziej ekologiczne? 

Produkcja okien, której podejmuje się doświadczony producent okien jest coraz bardziej ekologiczna, co powinno zadowolić klientów dbających o środowisko. Nie da się jednocześnie określić, który materiał jest najlepszy z perspektywy ekologii. Teoretycznie drewno jest naturalniejsze niż tworzywa sztuczne, ale wymaga użycia impregnatów albo farb. PVC albo aluminium jest trudniejsze w utylizacji, ale nie wymaga ścinania drzew. Coraz to nowsze rozwiązania technologiczne powodują na szczęście, że produkowanie okien nie jest dużym zagrożeniem dla środowiska.