Najlepiej byłoby być cały czas zadowolonym i szczęśliwym, w dobrym nastroju, bez kłopotów. Taki stan jest nierealny, niemożliwy do osiągnięcia. Nasze życie składa się z różnych doświadczeń, także z tych smutnych, przykrych, nieprzyjemnych. To normalne. Jednak są sytuacje, które sprawiają, że sobie już sami nie radzimy. Wtedy szukamy rozwiązania. Jednym z nich może być psycholog online przez telefon.

Kiedy zwrócić się o pomoc do psychologa

Nie warto zwlekać, kiedy jakość życia drastyczne się pogorszyła na skutek problemów, niemożności porozumienia się z bliskimi, nieradzenia sobie z emocjami, długotrwałego obniżonego nastroju, czasami nie wiadomo z jakiego powodu, dopadających lęków, cierpienia na bezsenność, nieumiejętności poradzenia sobie z życiową sytuacją taką jak śmierć kogoś bliskiego, odejście, rozwód, utrata pracy, choroba, zmiana, potrzeby porady seksuologicznej, nadużywania alkoholu, papierosów lub innych środków. Sytuacji, kiedy dotychczasowe metody radzenia sobie z tymi problemami nie przyniosły zadowalającego skutku. Powodów, żeby skontaktować się z psychologiem, jest wiele. Często odkładamy ten moment z różnych względów – braku czasu, pieniędzy, zaufania lub niewiary w skuteczność porady czy terapii, czasami wstydu przed bezpośrednim kontaktem.

Porady telefoniczne to nie zawsze konieczność, ale często wybór

Trudno jest zrobić pierwszy krok, czyli poszukać kontaktu do psychologa. Najczęściej po raz pierwszy rozmowa z nim odbywa się przez telefon, umawiając się na wizytę. Z różnych powodów ta forma komunikacji może być tą główną lub nawet jedyną. Przy pewnych ograniczeniach ma wiele zalet.

Usługa psychologiczna świadczona przez telefon sprawdza się w wielu przypadkach. Nierzadko osobom towarzyszy strach i wstyd przed osobistym kontaktem z psychologiem, obawiają się, że ktoś może ich zauważyć w pobliżu gabinetu. Rozmowa przez telefon pozwala na zmniejszenie tego uczucia i uniknięcie kłopotliwej sytuacji. Dodatkowo bonusem jest oszczędność czasu, zarówno psychoterapeuty, jak i pacjenta. Psycholog po drugiej stronie telefonu to czasami jedyne wyjście dla osób, będących w podróży i przebywających za granicą. Telefonia internetowa przyczynia się wtedy to poprawy komfortu i zdrowia psychicznego, a nawet życia osoby potrzebującej. Dotarcie do gabinetu nie jest też łatwą sprawą dla osób niepełnosprawnych. W małych miejscowościach i wsiach wizyta u psychologa jest niemożliwa, dlatego telefon wydaje się dobrym rozwiązaniem. W dobie internetu szeroko poleca się wizyty online, ale nie jest to dobre wyjście dla wielu ludzi. Wiele starszych osób jest wykluczonych cyfrowo, a czasami konieczność posiadania czy obsługi sprzętu komputerowego jest skuteczną zaporą przed terapią. W takim przypadku rozmowa z psychologiem przez telefon wydaje się nawet lepsza, łatwiejszą i praktyczniejszą formą kontaktu niż rozmowa video przez internet. Są oczywiście przypadki, że ani telefon, ani internet nie są dobrymi pośrednikami, ale mogą być stosowane jako uzupełnienie, a czasami jako jedyne wyjście.

Artykuł wart lektury: