Malowanie proszkowe to jedna z bardziej popularnych metod malowania metalu. Daje bardzo trwały efekt i cechuje się 100% przyczepności powłoki, która w dodatku jest estetyczna. Malowanie proszkowe doskonale sprawdza się w przypadku konstrukcji stalowych, aluminiowych czy ocynkowanych.

Czasami malowanie proszkowe nazywane jest malowaniem na sucho. W tym przypadku nie używa się bowiem wody. Niekiedy mówi się również o lakierowaniu proszkowym. Metoda ta polega na nanoszeniu farby na metalowe elementu w formie proszku o odpowiednich właściwościach fizykochemicznych. Później powłoka ta jest utwardzana w specjalnym piecu.

Malowanie proszkowe w praktyce składa się z kilku etapów: przygotowania do malowania, nanoszenia farby na daną powierzchnię i jej utwardzania. Pierwszy etap polega na oczyszczeniu metali z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, co zapewnia mu właściwą przyczepność. Metalowe elementy są wówczas odtłuszczane i oczyszczane, a niekiedy również zabezpieczane przed korozją. Farba w przypadku malowania proszkowego ma formę proszku, który nanosi się metodą natrysku elektrokinetycznego bądź elektrostatycznego. Metalowe elementy są uziemione,  a później naładowywane na skutek czego elektrostatyczny proszek szybko przykleja się do powierzchni metalu. Wyróżnia się przy tym różne rodzaje farb proszkowych np. farby epoksydowe, poliestrowe czy poliestrowo-epoksydowe. Ostatni etap to wspomniane już utwardzanie farby. W tym celu dany element umieszczany jest w piecu lakierniczym, w którym panuje temperatura  około 200 stopni Celsjusza. Dana powłoka ulega najpierw stopieniu, a następnie utwardzeniu. Etap ten trwa około 20 minut.

Malowanie proszkowe to metoda wykorzystywana w wielu branżach, w których na co dzień stosowane są elementy metalowe różnego typu. Tę metodą malowania cenią sobie m.in. producenci metalowych mebli. Co ciekawe, malowanie proszkowe daje powłokę nie tylko bardzo trwałą, ale i niezwykle estetyczną. Wykorzystywane jest również w branży motoryzacyjnej czy elektrotechnicznej.

Więcej na temat tej metody przeczytać można na https://proszkowe-malowanie.com/